مفاخر بهبهان/ شیخ الشهدای شهرستان+تصاویر

به گزارش بهبهانما، شهید مظلوم حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بخردیان در تاریخ 1317/5/19 در خانه ای محقر و کوچک در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. وی در اوایل سنین کودکی به شغل گیوه دوزی(دوختن کفشهای محلی) مشغول شد و بواسطه ضعف بینایی بعد از چندی از این شغل دست کشیده و برای مدتی بکار عملگی پرداخت.

در اثر علاقه شدیدش به اسلام به مکتب خانه رفت و مشغول تحصیل علم و کسب معارف اسلامی شد. پس از فرا گرفتن دروس اولیه نزد روحانیون بهبهان در سال 1338 در حالی که تنها دارایی اش 20 تومان بود جهت فرا گرفتن علوم مذهبی به شیراز عزیمت نمود و باقی مانده دروس را نزد علما و مجتهدین معروف و مبارزی چون حاج عالم آیت الهی، شیخ محمود شریعت صاحب کتاب ذخیره المعاد و سید عبدالحسین آیت الهی فرا می گیرد.7 9 11

در سال 1342 در طی یک سخنرانی به حمایت از امام خمینی در یکی از مساجد بهبهان دستگیر و به زندان برده که پس از چندی آزاد می شود.

در سال 1343 با کارت عضویت از موسسه علمیه منتدالنشر (دانشکده ای در نجف) که برای شهید تهیه می شود به نجف می رود. نه ماه در آنجا می ماند سپس به بهبهان آمده و پس از تهیه گذرنامه همراه با خانواده مجدداً به نجف می روند و در آنجا در کلاس درس خارج حضرت امام خمینی و آیت الله خوئی شرکت می کند. اما پس از مدتی به چشم درد شدیدی مبتلا می شود که ناچار می گردد به ایران باز گردد.

ایشان در سال 1347 جهت مبارزه با تلاشی که رژیم برای برقراری بی حجابی در بهبهان خصوصاً در مدارس شهر انجام میداد به اتفاق روحانیون شهر جلسات سخنرانی را دائر و اهداف رژیم را از این حرکت افشا می نماید.

در سال 1350 بود که علامه طباطبائی در قم فرمودند باید منبریها جنایت رژیم را افشا کنند. شهید مظلوم بخردیان هم بدنبال این فرمایش علامه، منتظر فرصت مناسبی جهت روشنگری بود با اینکه می دانست نتیجه آن اعدام است. در سال 1351 که جو دوگنبدان بسیار مسموم و خفقانی فلاکت بار در آنجا حاکم بود، روز تولد امام زمان(عج) برادران دینی آنجا، شهید بخردیان را دعوت کردند. ایشان بسیاری از مسائل علیه رژیم را بیان کردند و همه را به وحشت انداختند. کمتر کسی بود که حتی جرأت کند در آن زمان الفبای این سخن ها را بر علیه رژیم بیان نماید.

در سال 1352 مکتب محمدیه را در بهبهان تأسیس و خود سرپرستی آن را بر عهده می گیرد. از اینجا بود که فعالیت مهمترین مرکز تبلیغاتی اسلامی با کلاسهای مختلف قرائت قرآن، ایدئولوژی، داستان، سرود و … در بهبهان آغاز می شود. شهید بخردیان خود کلاسهای اخلاق را اداره و به خواهران درس عربی می دادند. همین مکتب خانه بود که توانست برادران مذهبی و انقلابی را در خود جای داده و مرکزی شد برای تبلیغات ضد رژیم و نقطه ی شروع فعالیتها و تظاهرات ها در شهرستان بهبهان.

در سال 1354 شهید بخردیان که تمامی جوانب اسلام را در نظر داشت جهت کمک به مستمندان و ضعفا بفکر تأسیس صندوق قرض الحسنه می افتد. چندین جلسه در این باره گرفته می شود تا بالاخره صندوق قرض الحسنه حضرت محمد(ص) شروع بکار می کند. با وجودی که ساواک تلاش زیادی جهت جلوگیری از ثبت این صندوق می کرد، برخوردهایی شهید با ساواک داشتند و به آنها می گفت: اگر این صندوق را ثبت نکنید و بهانه بیاورید می آیم حساب شما را می رسم. تمام مردم شهر را جمع می کنم و می گویم که نمی خواهید سنت های اسلامی پیاده شود. این سخن آن هم در زمان خفقان رژیم با نماینده ساواک کم کاری نبود. مانع دیگری که ساواک می ترسید این بود که صندوق قرض الحسنه وام به برادران انقلابی جهت خرید سلاح و خانواده زندانیان و دیگران بدهد و این مواردی بود که ساواک شدیداً از آن ترس داشت و ممانعت می کرد.

ایشان به مبارزه خود ادامه می دهد و به علت سخنرانی و افشاگری علیه رژیم در رامهرمز دستگیر می شود. او را به ساواک اهواز برده که پس از آزادی دوباره فعالیت خود را آغاز می نماید. در سال 1356 که مردم بمناسبت چهلم شهدای قم در مسجد سلطانمحراب بهبهان تجمع و سپس راهپیمایی کردند او در ضمن بیانات خود و انجام روشنگریهای سیاسی و انقلابی حمایت حضرت امام خمینی را از اعتصاب کارکنان شرکت نفت اعلام نمود.

از جمله خدمات گسترده این شهید بزرگوار جهت خدمت به مردم تشکیل کمیته هایی نظیر کمیته خواربار، کمیته ای جهت کمک به مستضعفین و حمایت مالی از اعتصاب کنندگان و تأسیس کمیته ای جهت انتظامات شهر بهبهان بود.

شهید بخردیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئول کمیته و عضو شورای بنیاد  مسکن انقلاب اسلامی بهبهان می شود و با کمیسیون عمران اراضی فعالیت چشمگیری داشت و شاید بتوان گفت تنها روحانی بود که با این کمیسیون همکاری داشتند.

این روحانی تلاشگر هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء با برادران به دیدار با خانواده شهدا می رفت و به امور آنها رسیدگی و آنها را دلداری می داد و نواقص و کمبودها را مرتفع می نمود تا اینکه پس از مدتی مسئول بنیاد شهید انقلاب اسلامی بهبهان می شود و در آن ایام همراه با مسئول بنیاد مسکن وقت بهبهان به خانواده شهدا سرکشی می کردند تا اگر احیاناً وضع مسکن منزل شهیدی نابسامان بود همانجا به وضع مسکن آنها رسیدگی شود.

استاد شهید شیخ عبدالکریم بخردیان که همواره در اندیشه خدمت به اسلام و مسلمین و رضایت حق تعالی بود سرانجام پس از یک زندگی سراسر تلاش به دور از خستگی در ساعت 13/30 بعد از ظهر روز 12 مردادماه 1360 بعد از اقامه نماز ظهر و عصر هنگامی که از مسجد به خانه مراجعت می کرد در کوچه منتهی به منزلش به دست مزدور خود فروخته ای مظلومانه شهید و روح سبکبالش بسرای جاویدان شتافت.

منبع: وبلاگ وزین کوجه شهید

کد خبر : 3904