واکنش سایت ریاست جمهوری به انتقاد مراجع

سایت ریاست‌جمهوری در واکنش به انتقاد مراجع از سخنان رئیس‌جمهور در جمع فرماندهان ناجا که گفته بود«پلیس موظف به اجرای اسلام نیست»، ۲ ماه به عقب برگشت.

«پلیس موظف به اجرای اسلام نیست» بیان این جمله از زبان رئیس جمهور در بیستمین همایش سراسری فرماندهان ناجا که روز شنبه این هفته صورت گرفت، کافی بود تا سیل انتقادات از سوی علما، مراجع و دلسوزان انقلاب از چنین مواضعی آنهم توسط نفر اول اجرایی کشور به راه بیفتد.

در راس این انتقادات 3 تن از مراجع معظم تقلید، حضرات آیات، مکارم شیرازی، نوری همدانی و صافی گلپایگانی بودند که روز گذشته در جلسات درس و دیدارهای خود از این سخنان گلایه کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی روز گذشته در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به سخن یکی از مسئولان در خصوص مسئولیت نداشتن پلیس در اجرای احکام اسلامی بیان کرد: این سخن از سه نظر دارای اشکال مبنایی است و باید از بیان چنین اظهاراتی پرهیز شود.

وی بیان کرد: بیان این سخن صحیح نیست چرا که قوانین ما چیزی جز اسلام نیست و قوانین ما از اسلام برگرفته شده است.

این مرجع تقلید تاکید کرد: همه افراد جامعه اعم از پلیس و غیرپلیس موظف هستند که قوانین اسلام را اجرا کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در خصوص اجرای امر به معروف و نهى از منکر نیز طبق قرآن کریم همه مسلمین وظیفه دارند.

وی با اشاره به اینکه بیان چنین سخنانی روحیه نیروى انتظامى را تضعیف مى‌کند، گفت: نباید زحماتى که از سوی نیروی انتظامی در خصوص تهذیب اخلاق و مبارزه با منکرات انجام شده نادیده گرفته شود.

این مرجع تقلید یادآور شد: با بیان این سخنان چراغ سبزی برای افراد آلوده به انواع مفاسد اخلاقی و مجالس کثیف نشان داده می‌شود که گویا از این به بعد آزاد هستند و پلیس هم کاری به ایشان ندارد.

وی ادامه داد: آنها بدون این سخنان چه کارها که نمی‌کنند و وای به حالی که به این افراد چراغ سبز نیز نشان داده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه امیدواریم نصیحت دوستانه ما پذیرفته شده و از تکرار چنین سخنانی پرهیز شود، افزود: امیدواریم که به فرمایشات رهبر انقلاب که اخیرا خطاب به نیروی انتظامی فرمودند گوش فرا دهند و آنگونه که ایشان تاکید کردند حفظ آرامش روحی و اخلاقی جامعه مهم‌تر از آرامش جسمانی است.

آیت‌الله نوری‌همدانی نیز روز دوشنبه در درس خارج فقه خود در واکنش به این سخنان اظهار کرد: لازم و ضروری است که مسئولان از هر گونه حاشیه‌سازی در جامعه پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه ‌نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل ویژگی‌هایی که دارد از همه ابعاد به عنوان یک نظام ممتاز محسوب می‌شود،‌ تصریح کرد:‌ متاسفانه برخی مطالب که به تازگی در جامعه مطرح شده، موجب برخی حاشیه‌ها در کشور شد.

این مرجع تقلید از مسئولان خواست که از مطرح کردن سخنانی که موجب حاشیه می‌شود، پرهیز کرده و با توجه به شعاری که رهبر معظم انقلاب به عنوان خط مشی در آغاز سال جاری مطرح کردند برای تقویت همدلی و همزبانی تلاش کنند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر اینکه مخاطب اصلی پیام رهبر معظم انقلاب در سال جاری در مرحله نخست مسئولان هستند، تصریح کرد: مسئولان باید با همدلی و همزبانی در خدمت به مردم تلاش کنند.

وی با بیان اینکه قانون اساسی جمهوی اسلامی ایران برگرفته از موازین اسلامی است، تصریح کرد: اینکه از سوی برخی از مسئولان گفته می‌شود پلیس فقط مسئول اجرای قانون است و مسئول اجرای احکام اسلامی نیست، حرف نسنجیده و نادرستی است.

این مدرس برجسته حوزه ادامه داد: معنی سخنان اخیری که یکی از مسئولان در رابطه با وظایف پلیس مطرح کرده،‌ این است که در جامعه نباید امر به معروف و نهی از منکر انجام شود در حالی که این مسئله یک وظیفه همگانی بوده و برای همه افراد جامعه، اجرای آن لازم است.

آیت‌الله نوری‌همدانی به سخنان رهبر انقلاب در روز یک شنبه اشاره و بیان کرد: رهبری معظم انقلاب در سخنانشان تاکید کردند همه ما مسئول اجرای احکام اسلامی هستیم، بنابراین اظهارات آن دسته از مسئولان، مبنی بر اینکه نیروی انتظامی مسئول اجرای احکام اسلامی نیست، سخنی نادرست است.

وی اضافه کرد: مسئولان نباید با برخی اظهارات خود به گونه‌ای در جامعه القا کنند که اسلام از قانون جدا و دو مقوله متفاوت است.

این مدرس برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: تلاش‌های نیروی انتظامی در زمینه برقراری امنیت اخلاقی در جامعه و عمل به احکام اسلامی قابل تقدیر است و مسئولان باید در انجام وظایف اسلامی با در نظر گرفت عدالت اجتماعی تلاش کنند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر اصل وحدت در حول محور ولایت فقیه، گفت: همه مسئولان باید مراقب سخنان خویش باشند و از بیان سخنان حاشیه‌ای در جامعه اجتناب کنند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی نیز روز دوشنبه در بخشی از دیدار خود با سید جواد هاشمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم در واکنش به این بخش از سخنان رئیس‌جمهور تصریح کرد: این جانب بسیار نگران شدم از بعضی حرف‌هایی که زده می‌شود که فلان نهاد مثلاً نباید مجری قانون اسلام باشد. این مراجع تقلید تصریح کرد: این حرف درست نیست و مسئولین ما باید مراقبت بیشتری کنند، سخنانی زده نشود که باعث نگرانی مردم با ایمان شود.

اما سایت ریاست جمهوری امروز در اقدامی قابل تامل در واکنش به این انتقاد دلسوزانه مراجع، دیدار ریاست جمهوری با آیت‌الله صافی گلپایگانی که ششم اسفندماه سال گذشته صورت گرفته را باز نشر داده تا به نوعی این انتقادها را تحت شعاع قرار دهد.

این خبر با تیتر «حسن نیت شما برای مردم معلوم است/ ویژگی دولت شما تحقق وعده‌ها است» که از زبان آیت‌الله صافی خطاب به ریاست جمهور بیان شده بعد از دوماه از آن دیدار باز نشر یافته است.

کد خبر : 2987