مشکلات دانشجویان شبانه در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان

به گزارش بهبهان ما ؛ به نقل از موج چهارم، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان جهت استقرار دانشجویان شبانه خود با یک خوابگاه خودگردان قراردادی منعقد کرده است که بر اساس آن دانشجویان شبانه این دانشگاه در ازای پرداخت اجاره بها، در این خوابگاه سکونت نمایند اما نکته قابل تأمل مشکلاتی است که اسکان در این خوابگاه برای دانشجویان به وجود آورد است.

نکته اول هزینه بالای ایاب و ذهاب دانشجویان شبانه از خوابگاه به دانشگاه و بالعکس می باشد. بر اساس اظهارنظر دانشجویان با توجه به اینکه خوابگاه دانشجویان شبانه در میدان غدیر بهبهان و دانشگاه در جاده زیدون می باشد، هزینه هر نوبت رفت و برگشت برای آنها در حدود ۵ هزار تومان می شود که با احتساب یک بار تردد در این مسیر در طول روز در ماه رقمی بالغ بر ۱۵۰ هزار تومان هزینه ایاب و ذهاب این دانشجویان می شود. این نکته باعث می شود که مثلاً دانشجویانی که یک کلاس در ساعت ۸ صبح و کلاس دیگر آنها در ساعت ۱۸ می باشد تمام این مدت را در دانشگاه بگذرانند.

این هزینه بالا در کنار اجاره بهای خوابگاه خودگردان، شهریه دانشگاه و هزینه رزرو غذا باعث می شود که فشار مضاعفی به دانشجویان شبانه وارد شود

نکته دیگر بحث فضای کوچک و غیر استاندارد این خوابگاه خودگردان و عدم وجود امکاناتی نظیر اینترنت- جهت انجام پروژه های درسی، رزرو غذا و …- برای دانشجویان شبانه می باشد. بر اساس اظهارات دانشجویان در اتاق های کوچک این خوابگاه خودگردان تا چندی پیش ۸ نفر و هم اینک ۶ دانشجو در هر اتاق زندگی می نمایند.

نکته مهم دیگر بحث عدم وجود امنیت مطلوب در این خوابگاه دانشجویی می باشد زیرا به غیر از سرپرست خوابگاه هیچ گونه نیروی دیگری مسئول برقرای امنیت دانشجویان نمی باشد و با توجه به بعد مسافت دانشگاه تا خوابگاه، در صورت بروز مشکل این نکته می تواند در آینده برای دانشجویان این دانشگاه خطرآفرین باشد.

البته پیشتر نیز گزارش هایی از زورگیری برخی دانشجویان در دانشگاه های اهواز و برخی دیگر از شهرستان های استان در رسانه های منتشر شده که به نوبه خود اهمیت پرداختن به بحث امنیت خوابگاه ها را برای مسئولان مربوطه دوچندان می نماید.

با این تفاسیر از مسئولان دانشگاه انتظار می رود که در مرحله نخست با تعامل با نیروی انتظامی شهرستان بهبهان مقدمات برقرای گشت های منظم انتظامی را در اطراف این خوابگاه فراهم نماید و در مرحله دوم در سال آینده با خوابگاه هایی که دارای سطح رفاهی مطلوب تر و فاصله نزدیک تر به دانشگاه هستند قرارداد عقد نماید

هرچند به گفته مسئولان دانشگاه آنها در قبال تامین خوابگاه برای دانشجویان شبانه تعهدی ندارند اما باید در نظر داشت که در صورت بروز هرگونه مشکل برای این دانشجویان در وهله اول این افراد باید پاسخگو باشند.

پایان خبر/