مصاحبــه:

مزایای بی‌نظیر ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت سنتی

به منظور آگاهی مردم شریف بهبهان و با توجه به اهمیت موضوع ایمپلنت دیجیتال و مزایای بی‌نظیر آن در مقایسه با روش سنتی مصاحبه‌ای با آقای دکتر بابلی تنظیم کردیم.

دکتر بابلی

بهبهان‌ما | اواسط اردیبهشت ماه سمینار سه روزه دندانپزشکی مدرن؛ رویکرد سلامت محور توسط جامعه دندان‌پزشکی ایران در شیراز برگزار شد. در این سمینار آقای دکتر بابلی دندانپزشک باسابقه شهرستان بهبهان به عنوان سخنران در این مراسم حضور داشت و آخرین دستاوردهای دندان‌پزشکی با موضوع ایمپلنت دیجیتال را ارائه کرد.

 

به منظور آگاهی مردم شریف بهبهان و با توجه به اهمیت موضوع ایمپلنت دیجیتال و مزایای بی‌نظیر آن در مقایسه با روش سنتی مصاحبه‌ای با آقای دکتر بابلی تنظیم کردیم.دکتر بابلی دندانپزشک باسابقه شهرستان و فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران است. او بیش از یکسال و نیم است که در بهبهان جراحی ایمپلنت دیجیتال را انجام می‌دهد.

 

دکتر بابلی دندانپزشک- ایمپلنت دیجیتال

دکتر بابلی دندانپزشک- ایمپلنت دیجیتال

لطفا توضیح دهید که لزوم استفاده از ایمپلنت دیجیتال در دندان‌پزشکی نسبت به روش سنتی چیست و چه فوایدی از طریق استفاده از این فناوری بدست می‌آید؟

جراحی دیجیتال محصول تکنولوژی است. نقش تکنولوژی در عصر جدید بر کسی پوشیده نیست. نسل جوان بواسطه فضای مجازی پیشرفت‌ های تکنولوژی را بویژه در حوزه های مختلف از جمله دندانپزشکی دنبال می‌کنند و خواهان بهره‌مندی از مزایای آن هستند پس ما نباید از تکنولوژی عقب بمانیم.

 

در مقایسه با ایمپلنت‌های سنتی، ایمپلنت دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد که آن را بهتر و جذاب‌تر می‌کند؟

در جراحی دیجیتال برخلاف روش سنتی و معمول ما برش لثه و زخم و خونریزی درد و تورم و خطر عفونت‌های بعد از عمل را نداریم. زمان انجام عمل بشدت کاهش یافته، دقت فوق العاده بالاست احتمال آسیب به عروق و اعصاب ناحیه وجود ندارد. امکان کاشت ایمپلنت‌های متعدد را در یک جلسه داریم. اینها همه باعث پذبرش راحت و جذابیت این جراحی هستند.

 

آیا ایمپلنت دیجیتال برای همه افراد مناسب است یا برخی شرایطی را می‌طلبد؟

بله جراحی دیجیتال محدودیتی برای افراد ندارد. فقط در مواردی که نیاز به جراحی روی سینوس یا پیوند‌های وسیع استخوانی باشد فعلا امکان استفاده از جراحی دیجیتال نیست. با این حال نیاز ۸۰ درصد مراجعین با جراحی دیجیتال حل می‌شود.

ایمپلنت سنتی

ایمپلنت سنتی

چگونه فرایند نصب ایمپلنت دیجیتال در دندان‌پزشکی انجام می‌شود؟ آیا این فرایند تفاوت چشمگیری با نصب ایمپلنت سنتی دارد؟

ابتدا باید اسکن cbct مخصوص توسط متخصص رادیولوژی دهان انجام گیرد و بعد از پذیرش طرح درمان، گاید جراحی ساخته می‌شود. جراحی در مطب با بی حسی موضعی انجام می‌شود. تفاوت اساسی در این است که در روش جراحی دیجیتال برخلاف روش سنتی، برش لثه، خونریزی، درد، تورم، احتمال آسیب به عروق و اعصاب وجود ندارد.

 

آیا ایمپلنت دیجیتال به عنوان یک راهکار پایدار در دندان‌پزشکی در طولانی‌مدت قابل اعتماد است؟

ایمپلنت دیجیتال یک دستاورد بزرگ و یک هدیه ارزشمند به مردم و مراجعین است. این جراحی راحت آسان، مطمئن و قابل تحمل برای افراد مسن و دارای مشکلات زمینه‌ای از جمله مشکلات قلبی عروقی و دیابت کنترل شده می‌باشد. ورود آکادمیک به این حوزه یک ضرورت است.

 

پیش‌بینی شما از اینکه در آینده ایمپلنت دیجیتال چگونه تحول خواهد کرد و چه نقشی در دندان‌پزشکی خواهد داشت را بیان بفرمایید؟

با آگاهی مردم شکی ندارم که انتخاب اول هر شخص برای درمان ایمپلنت به روش راحت و مطمئن دیجیتال است.

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

هزینه‌های مرتبط با ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت‌های سنتی چگونه است؟ آیا ایمپلنت دیجیتال هزینه‌ی بیشتری را برای بیماران ایجاد می‌کند؟

هزینه ساخت گاید و اسکن بیشتر از روش سنتی است. با این وجود بنده به عنوان جراح مبلغی بیشتر از روش سنتی دریافت نمی‌کنم.

 

چه مراقبت‌هایی بعد از نصب ایمپلنت دیجیتال باید انجام شود؟ آیا نیاز به مراجعات مکرر به دندانپزشک برای تنظیمات و بررسی‌های مربوط به ایمپلنت وجود دارد؟

یکی از مزیت‌های جراحی دیجیتال عدم نیاز به مراقلت‌های بعد از عمل و عدم نیاز به زدن بخیه است. البته بهتر است ماهی یکبار جهت چک کردن قطعات مراجعه شود که خیلی هم ضروری نیست.

 

آیا ایمپلنت دیجیتال برای بیمارانی که درگیر فعالیت‌های ورزشی شدید هستند یا در شرایط خاصی مانند تصادفات و ضربه‌های فیزیکی قرار می‌گیرند، مناسب است؟ آیا وجود ایمپلنت دیجیتال می‌تواند به خطر بیفتد یا مشکلاتی را ایجاد کند؟

چون هیچ مراقبتی لازم نیست و زخمی ایجاد نمی‌شود فعالیت های ورزشی حتی یک ساعت هم دچار وقفه نمی‌شوند. در خصوص صدمات نیز همانند یک دندان طبیعی باید از آن مراقبت کرد.

 

آقای دکتر ضمن تشکر از وقتی که در اختیار این رسانه قرار دادید در پایان اگر صحبتی با شهروندان دارید بفرمایید.

مردم شریف بهبهان و شهرستان‌ها و بخش‌های تابعه از حمایت های شما ممنونم و خوشحالم جز اولین مناطقی در کشور هستید که این خدمت مدرن را بصورت آکادمیک و علمی دریافت میکنید. در پایان از دکتر آرمان محققی رادیولوژیست توانمند و استاد دانشگاه که رکن مهم این جراحی در حوزه نرم افزاری و ساخت گاید سرجری بودند و همچنین اساتید بزرگی که در خارج و داخل کشور با ارسال پیام مشوق بنده بوده اند تشکر مینمایم.

 

آدرس مطب: بهبهان مجتمع پزشکی دکتر پیمبرنیا- طبقه دوم

تلفن: 06152817601

آدرس صفحه اینستاگرام: @dr_baboli