جوان سعودی مورد اشاره رهبر انقلاب+عکس

به گزارش پایگاه خبری ” بهبهانما ” به نقل از عصر ایران، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز پنجشنبه گذشته ضمن انتقاد شدید از حمله نظامی عربستان سعودی به یمن گفتند:

 

“ما با سعودیها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می گفتیم که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می دهند، اما چند جوان بی تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازی غلبه می دهند، که این کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.”

 

با نگاهی به کابینه عربستان سعودی به نظر می رسد یکی از مقامات مورد اشاره رهبری، وزیر دفاع جدید عربستان سعودی باشد.

 

شاهزاده محمد بن سلمان (پسر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی) پس از درگذشت ملک عبدالله و آغاز به کار ملک سلمان پادشاه جدید در ۳ بهمن گذشته، به عنوان وزیر دفاع جدید منصوب شد و آغاز به کار کرد.

“محمد بن سلمان” هم زمان با سمت وزیردفاع، عهده دار مسؤولیت های دیگری از جمله رئیس دفتر پادشاه و مشاور ویژه پادشاه شد.

 

این انتصاب با تعجب و شگفتی بسیاری از تحلیلگران مسائل عربستان سعودی و مقامات ارشد این کشور روبه رو شد زیرا وزیر دفاع جدید هیچ سابقه اجرایی یا نظامی در کارنامه خود ندارد و همه سوابق وی محدود به مشاور و رئیس دفتری پدرش در سمت های مختلف اوست.

 

با نگاهی به زندگینامه های رسمی و غیررسمی منتشر شده مشخص می شود سمت های قبلی محمد بن سلمان هم، رئیس دفتر و مشاور ویژه پدرش وقتی او در گذشته ولیعهد، وزیر دفاع و استاندار ریاض بود.

 

محمد بن سلمان وزیر دفاع فعلی عربستان سعودی متولد ۱۹۸۵ میلادی (۳۰ ساله) دارای مدرک تحصیلی لیسانس از دانشگاه ملک سعود ریاض است. سمت قبلی او هم رئیس دفتر ولیعهد و مشاور ویژه ولیعهد یعنی پدرش بود. در حمله نظامی اخیر به یمن نیز محمد بن سلمان یکی از نقش های اصلی را بازی می کرد.

 

وی چند روز قبل از آغاز حملات، به مرز جنوبی عربستان سعودی با یمن رفت و از نظامیان سعودی مستقر در مرز یمن بازدید کرد. به هنگام اعلام رسمی حمله نظامی به یمن در صبح روز ۶ فروردین نیز رسانه های سعودی عکسی از محمد بن سلمان منتشر کردند که دراتاق کارش مشغول هماهنگی های حمله نظامی بود.

 

انتصاب یک فرد ۳۰ ساله بدون هیچ سابقه اجرایی و نظامی به عنوان وزیر دفاع در عربستان سعودی در حالی صورت گرفت که این کشور به داشتن مسوولان و مقامات مسن دارای تجربیات چند دهه در هر سمت مشهور است. به عنوان مثال سعود الفیصل در سن ۷۵ سالگی از ۴۰ سال پیش به عنوان وزیر خارجه سعودی منصوب شد و همچنان در این سمت مشغول به کار است.

501648_271

محمد بن سلمان وزیر دفاع 30 ساله رژیم سعودی نفر اول سمت چپ

کد خبر : 2715