بازخوانی تاریخ؛ کشتار در مدرسه راهنمایی

به گزارش بهبهان ما ؛ مردم شهرستان بهبهان همواره در طول هشت سال دفاع مقدس مورد ظلم قرار گرفته و در آماج حملات موشکی رژیم بعثی مظلوم واقع شده‌اند اما حادثه چهارم آبان ماه سال 62 قلب همه را به درد آورد، به گونه‌ای که بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز در خصوص آن گفتند: مردم بهبهان نیز مانند مردم بصره و مندلی مظلوم هستند.

ساعت پنج بعدازظهر روز 4 آبان 62 بود، دانش‌آموزان وارد کلاس‌های خود شده و در انتظار حضور معلم خود بوده و تعدادی نیز که ورزش داشتند در حیاط مدرسه مشغول گفت‌وگو با معلم ورزش خود بودند، بی‌خبر از اتفاقی که تنها چند دقیقه دیگر همه آنان را به خاک و خون کشیده و به شهادت می‌رساند.

عقربه‌های ساعت 5 و 10 دقیقه را نشان می دادند که ناگهان صدایی بسیار وحشتناک به گوش رسیده و انفجاری همراه با نور نارنجی همه فضای مدرسه پیروز را پوشاند، انفجاری رخ داد که همه جا را دود و خاک و غبار و بوی گوگرد فرا گرفت و هیچ کس نفهمید که چه بر سر مدرسه آمده است.

آری، موشک 12 متری صدام به کلاس درس مدرسه راهنمایی شهید پیروز اصابت کرده و تمام دانش آموزان به جز یکی از آنها را همراه با معلمش را به شهادت رساند. اکثر دانش‌آموزانی که در حیاط مدرسه نیز مشغول بازی فوتبال بودند شوکه و مجروح شدند به گونه‌ای با گذشت 28 سال از این حادثه هنوز آثار موج آن موشک عظیم در بازماندگان دیده می‌شود. صدای بسیار مهیب اصابت این موشک به مدرسه و دنبال آن دود و آتش ناشی از آن مردم را به سوی مدرسه سرازیر کرد. همه بهت زده و شوکه از چیزی که می‌دیدند ایستاده و تنها گریه می‌کردند. کلاس‌های ویران شده، صدای گریه دانش‌آموزان، آتش و دود برخاسته از مدرسه همه را مبهوت کرده بود.

ناگهان همه به سوی خرابه‌ها رفته و با کنار زدن آجرها و تیرآهن‌های له شده، دانش‌آموزان و معلمان را زیر آوار بیرون آوردند. اولیا نمی‌دانستند چه باید بکنند، فرزندانشان در ناجوانمردانه‌ترین حمله به یک مدرسه به خاک و خون کشیده شده بودند. به کدامین گناه کشته شدند؟ به کدامین گناه اینگونه بی‌دفاع به خاک و خون کشیده شدند؟ اینها تنها دو سوال از هزاران سوال پدران و مادرانی بود که تا دقایقی دیگر انتظار رسیدن فرزندشان از مدرسه را می‌کشیدند اما حال باید دست و پا و کفش و لباسشان را از هر گوشه‌ای از مدرسه جمع کنند.

فردای آن روز خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی رهسپار مدرسه راهنمایی شهید پیروز شدند و با دیدن این صحنه‌ها اوج ددمنشی دشمن بعثی را مخابره کردند. این حقیقت است، در فاجعه دلخراش مدرسه راهنمایی شهید پیروز بهبهان، 69 دانش‌آموز به همراه چهار معلم و یک خدمتگذار به شهادت رسیدند. شدت انفجار این موشک به حدی بود که بدن شش تن از دانش‌آموزان مظلوم به گونه‌ای متلاشی شده بود که تنها تکه‌هایی از لباس‌هایشان بدست آمد.

همچنین 130 نفر از دانش آموزان و 10 نفر از معلمان مجروح شدند. تنها یک نفر از دانش‌آموزان این کلاس شهادت زنده ماند و واقعه را شرح داد اما او نیز طاقت نیاورد و بارها رهسپار جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد تا اینکه در سال 1365 در عملیات کربلای 5 به جمع باصفای معلمان و همکلاسی های شهیدش پیوست. به واقع حادثه دردناک مدرسه راهنمایی شهید پیروز بهبهان به حدی بود که به گفته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هرکس در دنیا قلبی داشته باشد این حادثه قلب او را به درد آورده و تلخ است. یاد و خاطره این شهیدان گرامی باد.

منبع فارس

پایان خبر /

کد خبر : 1674