یادی از شهدای شیمیایی بهبهان

به گزارش پایگاه خبری بهبهان ما ، جاده 13 کیلومتری شهید صفوی در شمال‌غربی خرمشهر و در کیلومتر 13 جاده اهواز – خرمشهر قرار دارد و این جاده را به جاده مرزی شهید کاظمی متصل می‌کند. این جاده محور اصلي‌ عمليات‌ كربلاي5 بود و قرارگاه‌ خاتم‌‌الانبياء(ص) در مجاورت اين‌ جاده‌ قرار داشت‌.

 

پس‌ از عمليات‌ كربلاي‌5‌ و تثبيت‌ منطقه‌‌ شلمچه‌، قرارگاه‌ مهندسي‌ صراط المستقیم‌ که مدتي پس از جنگ، به منظور بهره‌گیری از توان وزارتخانه‌ها و دولت در جنگ توسط وزارت سپاه، به فرماندهی محسن‌ صفوي‌ تشکیل شده بود در کنار اين‌ جاده‌ مستقر شد. از آنجا که محسن‌ صفوي‌در عمليات‌كربلاي‌5 در اين‌ محور به‌ شهادت‌ رسيد نام وی بر این جاده گذاشته شد.

 

در جریان عمليات کربلاي5 و در ساعت 7 صبح 19 ديماه 1365، در حالیکه رزمندگان گردان فجر لشكر7 وليعصر(عج) که از 3گروهان ابوالفضل(ع)، علي‌اكبر(ع) و قمر بني‌هاشم(ع) شهرستان بهبهان تشكيل‌شده بود در این جاده استقرار داشتند، این منطقه هدف اولين راكت شيميايي آلوده به گاز خردل دشمن قرار می‌گیرد و تا ساعت 11صبح دو راكت ديگر آلوده به سيانور به محل استقرار این گردان اصابت می‌کند که به شهادت 90 نفر از رزمندگان گردان فجر شهرستان بهبهان و مصدوم شدن سایر افراد این گردان منجر می‌شود. تاکنون 9تن دیگر از مصدومین این حادثه به خیل شهدای این واقعه پیوسته‌اند.

 

در سال‌ 1378 به‌ همت‌ خانواده این شهیدان، بنای یادبود‌ کوچکی در جاده شهید صفوی به نام شهدای شیمیایی بهبهان احداث‌ شد. هنوز در اطراف این بنا و پیرامون جاده شهید صفوی آثار مربوط به دوران دفاع‌مقدس از جمله سنگرها نمایان است.

 

مراسم امسال شهدای شیمیایی بهبهان ، راس ساعت 14 جمعه 19 دی ماه در جاده شهید صفوی برگزار می شود.

کد خبر : 2022