کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله العظمی وحید بهبهانی در کربلا برگزار می شود

به گزارش بهبهانما،به نقل از ابنا، جت الاسلام و المسلمین سید حسن موسوی بروجردی در گفتگو با خبرنگاران در خصوص برگزاری کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله العظمی وحید بهبهانی اظهار داشت: بعد از قرن 12 تا به امروز هیچ عالمی به اندازه آیت الله العظمی محمد باقر وحید بهبهانی در بین فقیهان و مجتهدان در جامعه علمی تشییع تاثیرگذار نبوده است.

حجت الاسلام موسوی بروجردی ، با اشاره به مقام والای علمی آیت الله وحید بهبهانی اظهار داشت:این مجتهد فقید تا سن سی سالگی علوم حوزوی را در اصفهان فرا گرفت و برای کسب بهره از اساتید برجسته حوزه علمیه نجف به این شهر هجرت کرد و توانست مدارج عالی علوم اسلامی را طی کند و مجدد به بهبهان بازگردد.

دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله العظمی وحید بهبهانی ، بیان داشت: ایشان در نجف و بهبهان در برابر نظریه های اخباری گری می ایستاد و آراء آنان را مورد نقد قرار می داد و در این راستا کتاب الاجتهاد و الاخبار را که نوعی دفاعیه از مسلک اجتهاد است را تالیف کرد.

وی با اشاره به جایگاه برجسته آیت الله العظمی وحید بهبهانی در زمان خود اظهار داشت:این موقیعت والا و برجسته به لحاظ نزدیکی با حکومت ها نبوده و ایشان کمترین ارتباط را با حاکمان داشتند و جایگاه والای ایشان در بین حوزه های علمیه ، جامعه و مردم به لحاظ کسب درجات عالی علمی بوده است.

وی گفت: امروز مبانی و چهارچوب های علمی آیت الله وحید بهبهانی در اصول و فقه در حوزه های علمی دنبال می شود و طلاب و روحانیون در مسیر ی که ایشان ترسیم کرده اند قدم می گذارند که متاسفانه شخصیت این عالم برجسته کمتر به جامعه معرفی شده است.

حجت الاسلام موسوی بروجردی ، ادامه داد: ملاّ مهدی نراقی ، سید محمد مهدی طباطبایی مشهور به بحرالعلوم ، ابوعلی حائری ، سید محمد جواد عاملی، شیخ جعفر نجفی کاشف الغطاء ، میرزا ابوالقاسم قمی، میر سیدعلی طباطبایی، شیخ اسدالله کاظمی و ملا احمد نراقی از جمله شاگردان برجسته آیت الله بهبهانی بودند که عقاید و آرای مکتب شیعه را در اقسا نقاط کشور و بلا شیعه منتشر می کردند.

دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله العظمی وحید بهبهانی ، با بیان اینکه این کنگره از صبح روز یکشنبه در کربلای معلی آغاز به کار خواهد کرد افزود: این کنگره به همت عتبه حسینی و مرکز دارالتراث نجف اشرف به مدت دو روز و با حضور مراجع عظام تقلید ، علمای برجسته ایران و عراق و جمعی از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و همچنین با حضور مسئولان فرهنگی ایران و عراق در کربلا برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: در مراسم افتتاحیه حجت الاسلام و المسلمین عبدالمهدی کربلایی تولیت عتبه حسینی ، حجت الاسلام والمسلمین سید علاء الدین موسوی رئیس دیوان وقف شیعه عراق و آیت الله حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

مدیر مرکز دارالتراث نجف اشرف ، رونمایی از 27 جلد کتاب شامل مجموعه کتب مقالات و کتاب هایی که در خصوص ابعاد مختلف شخصیتی آیت الله االعظمی وحید بهبهانی به نگارش در آمده است را بخش دیگری از برنامه های مراسم افتتاحیه کنگره برشمرد.

حجت الاسلام موسوی بروجردی ، اضافه کرد: در عصر روز نخست و صبح روز دوم برگزاری کنگره ، پنل های تخصصی در خصوص ابعاد شخصیتی و آثار آیت اللهه وحید بهبهانی در چهار محور اصول ، فقه ، حدیث و رجال و تاریخ برگزار می شود که در این پانل ها برترین مقالات ارسالی به دبیرخانه کنگره ارائه می شود.

وی گفت: در مراسم اختتامیه که عصر روز دوشنبه در سالن همایش خاتم الانبیاء حرم مطهر امام حسین (ع) برگزار می شود نیز حجت الاسلام و المسلمین عبدالمهدی کربلایی تولیت عتبه حسینی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت و جمع بندی نهایی پانل های تخصصی نیز ارائه و در پایان یکی از شخصیت های برجسته حاضر در کنگره سخنرانی می کند.

دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله العظمی وحید بهبهانی همچنین ابراز داشت: تاکنون 200 مقاله به دبیرخانه برگزاری کنگره بین المللی آیت الله العظمی وحید بهبهانی رسیده که بیشتر آنان به زبان های فارسی و عربی و تعدادی نیز به زبان انگلیسی بوده که توسط پژوهشگران و اساتید حوزه و دانشگاه و زیر نظر مرکز دارالتراث نجف اشراف مورد بررسی و داوری قرار گرفته است.

کنگره بین المللی آیت الله العظمی وحید بهبهانی در راستای برگزاری سلسله کنگره های بزرگداشت عالمان ایرانی مدفون در کربلای معلی با حضور 200 نفر از شخصیت های حوزوی و علمای برجسته قم و نجف اشراف و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی ایران و عراق در کربلا به مدت دو روز برگزار می شود.

کد خبر : 3916