آغاز احداث بی نظیر ترین یادمان شهدای گمنام در بهبهان

(وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ) بقره/ 154

و كساني را كه در راه خدا كشته مي شوند مرده نخوانيد بلكه زنده‌اند ولي شما در نمي يابيد.

 

عجب از ما واماندگان زمينگير كه به جستجوي شهدا به قبر آنها مي آييم و اين خود دليلي است بر آنكه از حقيقت عالم هيچ نمي دانيم. مرده آن است كه نصيبي از حيات طيبه شهدا ندارد و اگر چنين است از ما مرده تر كيست؟ «شهيد آويني»

 

وقتي اشك مي آيد يعني تو مرا خوانده‌اي!

 

وقتي پاهايم آرام آرام پله هاي مزار شهداي گمنام را بالا مي روند يعني تو مرا دعوت كرده‌اي.

 

مگر نه اينكه تو هم نام داري و هم نشان! پس نشانه هايت كجا رفته؟

 

مگر نه اينكه تو گمنام نيستي پس نامت كو؟

 

اين بالا كه نشستم ديدم كه چقدر گمنامي! چقدر زود از خاطرمان رفتي و به خاطره ها پيوستيد ، خاطره هايي كه از مرور کردنشان عاجزم .

 

تو همان شاهد شهري و شهر بي تو چقدر كمرنگ است. چرا مرا خوانده‌اي؟

 

چرا قلم را به راه انداختي؟ قلمي كه مدتهاست از تو نامه هاي ننوشته دارد و در سكوت مانده.

 

من كه تو را نمي شناسم، فقط اسمت را شنيده‌ام شهيد گمنام!

 

مرا خوانده‌اي تا دوباره از غربت غريب بي دردي بنويسم. خودت كه علاجش را بهتر مي داني. درد بي درمان علاجش آتش است. در اين دنيا كه همه سرشان به شلوغي خودشان گرم است و بي خبر از گذشته در پي آينده موهوم از ياد تو و امثال تو كنده‌اند. فقط در شهر مي شود مردمي ديد كه نقاب نفاق بر چهره گذاشته‌اند و در پيش رو ثنا و در پشت سر غيب مي كنند.

 

آری همانهايي كه تو را مرده مي پندارند و دل از تو بريده‌اند. اين چه دردي است كه به دل ما افتاده!

 

اصلا ، دوست دارم گمنام باشي و گمنام خطابت كنم، مگر نه اينكه گمنامهاي شهيد نظر كرده هاي زهراي اطهرند؟!

 

سلام  بر شهيد گمنام؛ سلام بر مادر بی قبر و قبر های بی مادر، سلام بر مردان بی ادعا.

بواقع شهدا الماس های آسمانی هستند که باید برای شناختشان اندیشه های خالص خود را بکار گیریم و گرای حرکت خویش را بر مدار آنها تنظیم کنیم ، شهدا اکسیر ناب بصیرت را برای تبعیت محض از ولایت بعنوان امانتی بی همتا در اختیار تک تک ما قرار داده اند پس وای بر ما اگر در قبال این امانتدالهی گریزی یا ستیزی از خود بروز دهیم.

 

8سالی می شود شهر دارالمومنین بهبهان پذیرای 5 شهید والامقام گمنام است. یادش بخیر چه استقبال با شکوهی بود چه تشیع عظیمی. جبهه حمد به درگاه الهی می ساییم که بعد از گذشت این همه سال نه تنها غبار فراموشی بر رخسار ننشسته بلکه روز به روز نور حقانیت این فانوس راه حقیقت پر فروغ تر شده است.

****

 

اکنون بعد از گذشت 8 سال از آن خاطره به یادماندنی ، همرزمان آن شهدای والامقام بر آن شدند تا در جوار قبور مطهر شهدای گمنام بهبهان ساخت بی نظیرترین یادمان شهدای گمنام کشور را آغاز کنند بهمین منظور چند روز پیش در  مراسمی ، با حضور سردار شاهوارپور فرمانده محترم سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان کلنگ احداث این پروژه عظیم به زمین خورده شد.

سرهنگ معتقد پاسدار بازنشسته و مجری این پروژه در گفتگویی با خبرنگار ” بهبهان ما ” گفت : کار نقشه کشی و طراحی ساخت این پروژه از سه ماه پیش شروع شده است و اکنون در مرحله بتن ریزی و پایه گذاری است وی افزود یادمان شهدای گمنام بهبهان نمودی در کشور از حیث طراحی ندارد.

وی در ادامه  به مشخضات فیزیکی این سازه عظیم اشاره کرد و گفت با توجه به محل قبور شهدای گمنام بهبهان که در پارک شهید شریف نیا قرار دارد و همچنین سنگینی این سازه مجبور شدیم جهت پایه گذاری و استحکام بنا حفاری های عمیقی را انجام دهیم ، این سازه با 13 متر ارتفاع از سطح زمین شامل دو دالان ورودی یکی از سمت خیابان شهیدان نیک پور و دیگری همان درب فعلی آن است.

مجری پروژه احداث یادمان شهدای گمنام بهبهان در خصوص اعتبار لازم برای احداث این یادمان گفت تاکنون 50 میلیون تومان جهت انجام کارهای مقدماتی اختصاص داده شده است ولی برآورد ما از این طرح حداقل 300 میلیون تومان می باشد. وی افزود امیدواریم بتوانیم در افق کلی طرح در جوار شهدای گمنام موزه ای جهت نگهداری آثار شهدای بهبهان و بعلاوه آثار باقی مانده از زمان جنگ را در نظر بگیریم ، بدون شک این مکان بواسطه موقعیت شهر بهبهان که محل گذر کاروان های راهیان نور است می تواند محل مناسبی برای بازدید و اسکان کاروان های راهیان نوری باشد که از بهبهان عبور می کنند.

 

سرهنگ معتقد پاسدار بازنشسته ، هدف از ساخت این سازه عظیم را تجلیل از مقام شهید گمنام بیان کرد و ضمن درخواست کمک از مردم شهید پرور ، خانواده شهدا ، مسیولین و خیرین محترم گفت از 17 روزی که کار اجرایی ساخت یادمان شهدای گمنام را شروع کرده ایم به برکت شهدا نبوده گره ای در کار باشد و در سریعترین زمان ممکن باز نشود و این خود از کرامات شهدا وبویژه این 5 شهید گمنام عزیز است. وی در ادامه به بیان خاطره ای از یک مادر شهید بهبهانی اشاره کرد و گفت تیم اجرایی همواره در کارگاه مستقر در پارک حضور دارند ، چند روز پیش بستگان یکی از شهدای والامقام شهرستان جهت زیارت از قبور مطهر شهدا به مزار شهدای گمنام تشریف آورده بودند، بعد از زیارت ، به نقل از مادر شهید، گفتند که ایشان با خود نذر کرده اند که بخشی از هزینه هایی که بنیاد شهید از زمان شهادت فرزندش در اختیارشان قرار داده را پس انداز نمایند و جهت بازسازی قبور مطهر شهدای گمنام هزینه کنند و حالا که از قصد شما برای احداث یادمان شهدای گمنام باخبر شده اند اصرار دارند ، به یاد فرزند شهیدشان در این کار سهیم شوند.

 

سرهنگ معتقد پاسدار بازنشسته، در پایان ضمن در خواست حمایت مادی و معنوی از آحاد مردم و مسیولین شهرستان گفت بزودی شماره حسابی جهت کمک به احداث یادمان شهدای گمنام بهبهان اعلام می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر : 2478