امکان کاندیداتوری شجاع پوریان از حوزه بهبهان یا اهواز

به گزارش پایگاه خبری بهبهانما، به نقل از اعتماد حدود يك ماه قبل خبري منتشر شد مبني بر اينكه برخي اعضاي شوراي شهر تهران قصد دارند براي حضور در انتخابات مجلس شوراي اسلامي، از شوراي شهر انصراف دهند. با وجود اين  مهدي چمران، رياست شوراي شهر درگفت‌وگو با «اعتماد» رسما اعلام كرد كه تا کنون هيچ‌يك از اعضاي شوراي شهر براي كانديدا شدن از تهران در انتخابات مجلس، استعفا نداده‌اند. چمران در ادامه با ذكر اينكه سوم تيرماه آخرين مهلت براي اعلام استعفاي اعضاي شوراي شهر براي كانديداتوري از تهران بوده است، گفت: قرار بود 28 خردادماه آخرين مهلت باشد كه اين تاريخ تا سوم تيرماه تمديد شد. رضا تقي‌پور، سخنگوي شوراي تهران نيز ضمن تاييد اين اظهارات براين نكته تاكيد مي‌كند كه در صحبت‌هايي كه با همكاران خود درشوراي شهر داشته، تاكنون به موردي برنخورده كه اعضا بخواهند براي حضور در انتخابات مجلس از شوراي شهر استعفا دهند.

نيازي به استعفا نيست
اما در اين ميان تبصره‌اي قانوني وجود دارد كه شايد كمتر به آن توجه شده باشد. اينكه آيا اعضاي شوراهاي شهر در صورتي كه بخواهند از شهري غير از تهران، در انتخابات مجلس شركت كنند، بايد باز هم از عضويت در شورا انصراف دهند؟دخيل‌ عباس زارع‌‌زاده مهريزي، سخنگوي كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي در همين خصوص به «اعتماد» مي‌گويد: «براساس قوانين موجود درصورتي كه اعضاي شوراي شهرها بخواهند از طرف استاني به غير از استاني كه درآن عضو شورا هستند، براي كانديدايي مجلس اقدام كنند نيازي به استعفا نيست. مثلا اعضاي شوراي شهر تهران در صورتي كه بخواهند از اهواز يا مثلا اصفهان براي مجلس اقدام كنند، نيازي نيست كه از عضويت شوراي شهر استعفا دهند.» بر اساس بند «ب» ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا در صورتي كه مايل باشند در حوزه‌هاي انتخابيه قلمروي ماموريت خود داوطلب نمايندگي مجلس شوراي اسلامي شوند، بايد شش ماه قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نموده و به هيچ‌وجه در آن پست شاغل نباشند. اما اگر در حوزه‌هاي انتخابيه ديگر داوطلب شوند، نيازي به استعفا از سمت خود ندارند. سال گذشته نمايندگان مجلس دوفوريت طرح الحاق يك جزء به ماده 29 قانون انتخابات مجلس را تصويب كردند و براساس آن: «بر اساس بند (ب) ماده 29 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا در صورتي كه مايل باشند در حوزه‌هاي انتخابيه قلمرو ماموريت خود داوطلب نمايندگي مجلس شوند، بايد شش ماه قبل از ثبت‌نام از سمت خود استعفا نموده و به هيچ‌وجه در آن پست شاغل نباشند، اما اگر در حوزه‌هاي انتخابيه ديگر داوطلب شوند، نيازي به استعفا از سمت خود ندارند.»

با توجه به این موضوع ، در صورتی که دکتر شجاعپوریان قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را داشته باشد، دیگر در حوزه تهران نمی توانند کاندیدا شوند، لذا حضور ایشان یا از حوزه بهبهان و یا اهواز محتمل است.